نویسنده
توسط:Venuse  |
تاریخ
2/08/19   |
بازدید
264 بازدید

درس نگارش در پایه یازدهم، به عنوان یک مرحله پیشرفته تر در توسعه مهارت‌های نوشتاری دانش آموزان می‌پردازد. این درس اهمیت بالایی به تحلیل عمیق مطالب، استفاده اثربخش از زبان، و ایجاد متون پیچیده و منطقی می‌دهد. سوالات امتحانی این درس تاکید دارند که دانش آموزان علاوه بر رعایت قواعد نگارش، توانایی تحلیل موضوعات پیچیده، ارائه دیدگاه‌های نوآورانه، و ارتباط‌بندی منطقی را نشان دهند.

سوالات ممکن است شامل تحلیل و بررسی متون ادبی، تدوین مقالات تحقیقاتی، نگارش نظریه‌های انتقادی، و یا حتی تصحیح و بهبود متون نوشتاری باشند. هدف این سوالات از دانش آموزان، به عنوان نویسندگان پیشرفته، درخشش در ارتقاء توانایی‌های نوشتاری خود و پرورش تفکر انتقادی است.

 

نمونه سوالات امتحانی درس نگارش پایه یازدهم

مجموعه نمونه سوال انشا ونگارش یازدهم نوبت اول

 

۱.نوشته های زیر را بادقت بخوانید و زمان و مکان و حال و هوای نوشته را مشخص کنید.

-بانه شهری است دراستان کردستان است که میان کوه های آرباباوبابوس ودوزین قرارگرفته و آب و هوای معتدل و کوهستانی دارد گردشگران در اواسط اردیبهشت برای دیدن بهشت مجازی این شهر را به آغوش جاده های پرپیچ خم کردستان می سپارند شهری پوشیده از درختان سرسبز که طلوع و غروب شهررا متفاوت تر ازهرجایی دیگر کرده است کافی است روح خود را در دامان طبیعت مست شهر رها کنی و گوش به ناله های سینه سرخ و بقیه دوستانش بسپاری و در کنار گل سوسن وبنفشه به تماشای این شگفتی خالق بنشینی.

۲.نویسنده در بند چهارم از چه شیوه ای برای پرورش متن استفاده کرده است؟

۳.یکی از حکایات زیر را به دلخواه انتخاب کرده، سپس به زبان ساده آن را بازنویسی کنید:

الف) یکی از ملوك بی انصاف، پارسایی را پرسید: از عبادتها کدام فاضل تر است ؟ گفت: تو را خواب نیم روز تا در آن یک نفس خلق را نیازاري.

ب) یکی از وزرا پیش ذالنون مصري رفت و همت خواست که روز و شب به خـدمت سـلطان مشـغولم و بـه خیـرش امیدوار و از عقوبتش ترسان. ذوالنون بگریست و گفت: اگر من خداي را عزوجل چنین پرستیدمی که تو سـلطان را، از جمله صدیقان بودمی.

مجموعه نمونه سوال انشا و نگارش یازدهم نوبت دوم

 

۱.از مثال های زیر یکی را انتخاب کرده و آن را گسترش دهید. (در یک بند)

الف) بار کج به منزل می رسد.

ب) از این گوش می‌گیرد از آن گوش در می‌دهد.

۲.یکی از موارد زیر را انتخاب کنید و برداشت خود را از آن بنویسید

– ممکن / از ناممکن می پرسد: / خانه ات کجاست؟ / پاسخ می آید: / در رویای یک ناتوان.

– جنگ با افکار پوسیده، دشوارتر از جنگ رودرروی جبهه هاست.

۳.در نوشته ی زير ويژگي های ظاهری و رفتاری شخصيت  آن را بنويسيد .

مادربزرگم دارای پوست سفید با ابروانی معمولی است؛ چشم های آبی رنگی دارد که نشان از زلالی دریایی از مهر و محبت است … موهای طلایی او همچون گندم زاری طلایی …  است . او  با نوه هایش بسیار مهربان است … علاقه ی خاصی به قرائت قرآن دارد .

الف) ویژگی های ظاهری: ………..

ب) ویژگی های رفتاری : ………..

تلگرام واتساپ ایتا
مطالب مشابه


شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!