نویسنده
توسط:Venuse  |
تاریخ
2/08/19   |
بازدید
216 بازدید

درس نگارش در پایه دهم، دانش آموزان را با مهارت‌های نگارشی و اصول زبانی آشنا می‌سازد. این درس به ارتقاء توانایی نوشتاری دانش‌آموزان و تقویت توانمندی‌های آن‌ها در ایجاد متون متنوع ادبی، تحلیلی و توضیحی می‌پردازد. سوالات امتحانی درس نگارش علاوه بر ارزیابی قواعد نگارش، به دانش آموزان فرصت می‌دهند تا توانایی ارائه ایده‌ها، تحلیل مطالب و استفاده اثربخش از واژگان را نمایش دهند.

سوالات ممکن است شامل تمرین‌های خلاقانه نگارشی، تحلیل متون، یا حتی تدوین نظریه و اثبات آراء باشند. هدف این سوالات ارتقاء توانایی نوشتاری دانش آموزان و ارائه یک فرصت جهت اعتلای مهارت‌های تحلیل و ارتباط‌بندی نوشتاری آن‌هاست.

نمونه سوالات امتحانی درس نگارش پایه دهم

مجموعه نمونه سوال نگارش دهم نوبت اول

 

۱.هنگامی که در یک نوشته از سخنان ناب و برگزیده ی مشاهیر، آیات و احادیث، ضرب المثل ها و …………. درباره یک موضوع استفاده می شود از روش ……………… برای بهتر نوشتن استفاده کرده ایم.

-سازه های نوشتار ( رعایت دریافت معنی، املای صحیح و نشانه های نگارشی ضروری است.)

۲.از میان مثال های زیر یکی را انتخاب و بازآفرینی کنید.

الف) از تو حرکت از خدا برکت

ب) باد آورده را باد می برد.

پ)هرکه بامش بیش برفش بیشتر

۳.حکایت زیر را بخوانید و بازنویسی کنید.

-حکیمی پسران را پند همی داد که جانان پدر هنر آموزید که ملک و دولت دنیا اعتماد را نشاید و سیم و زر در سفر بر محل خطر است یا دزد به یک بار ببرد یا خواجه به تفاریق بخورد. اما هنر چشمه زاینده است و دولت پاینده و گر هنرمند از دولت بیفتد غم نباشد که هنر در نفس خود دولت است. هرجا که رود قدر بیند و در صدر نشیند و بی هنر لقمه چیند و سختی بیند

مجموعه نمونه سوال نگارش دهم نوبت دوم

 

۱.فضای حاکم برنوشته زیرعینی است وذهنی؟ برای پاسخ خود دلیل بیاورید؟

-بچه ها اماده و مسلح با کوله پشتی و پتو و جلیقه های نجات در میان نخلستان های حاشیه اروند رود آخرین ساعات روز را به سوی پایان خوش انتظار طی می کنند بعضی ها وضو می گیرند و بعضی دیگر گوشه ی خلوتی یافته اند و گذشته خویش را با وسواس یک قاضی می کاوند.

۲.نوشته زیررابخوانید و به سوالات پاسخ دهید.

-مسلما اگر درها را به درویش نبسته بودند شاید وضع جور دیگری بود این آخر ها فریاد را فقط در شعرش می شد جست نگاهش آرام و حرکات و زندگی اش بی طلاطم بود و خیالش تخت در چشم او که خود زمانه ما بود ارامشی بود که گمان می بردی شاید هم به حق ازسر تسلیم است.

-زاویه دید این بخش از نوشته را مشخص کنید.

-جمله ای انتخاب کنید که به شیوه ذهنی نوشته شده است .

-املای کدام نادرست است؟ شکل صحیح ان را بنویسید.

۳.نوشته ی زیر بخشی از یک داستان است بعد از خواندن شیوه ی بیان و زاویه ی دید آن را بنویسید.

در سالن که باز شد، موج ذرات مه، بی تابانه به درون قطار هجوم آورد. دستگیره ی سرد و مرطوب را لمس کرد وبا دست دیگرساک دستی اش را گرفت و روی سکوی ایستگاه پرید و در انبوه مه فشرده فرو رفت

تلگرام واتساپ ایتا
مطالب مشابه


شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!