نویسنده
توسط:admin  |
تاریخ
3/02/22   |
بازدید
69 بازدید

سیستم مدیریت یادگیری یا LMS یک برنامه نرم افزاری است که دسترسی به منابع درسی مانند برنامه درسی، کتاب نمره، تابلوهای بحث، تاریخ مقرر و غیره را فراهم می کند. احتمالاً با سیستم های مدیریت آموزش از دیگر تجربیات آموزشی قبلی آشنا هستید.

سامانه مدیریت آموزش


دو دهه گذشته برای صنعت آموزش الکترونیکی بسیار مهم بوده است. با ذهن‌های باهوشی که می‌خواهند یادگیری را تا حد امکان آسان و قابل دسترس کنند، فناوری‌های مختلف افزایش یافته است. سامانه آموزشی خود زیر شاخه هایی دارد از جمله بیگ بلو باتن و ادوبی کانکت

یکی از این خلاقیت‌ها که تغییرات اساسی را در جامعه آموزش الکترونیکی ایجاد کرد، یک LMS است. سیستم مدیریت آموزش یا LMS یک راه حل نرم افزاری است که پایگاه داده های پیچیده و چارچوب های دیجیتال را ترکیب می کند.

این به کاربران اجازه می دهد تا محتوای آموزشی را از طریق یک پلت فرم کارآمد به اشتراک بگذارند، ایجاد کنند، توزیع کنند، مدیریت کنند و پیگیری کنند. کاربرد گسترده نرم افزار به همراه راحتی پلتفرم با گذشت زمان محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

هدف اصلی نرم افزار مدیریت آموزش این است که به کاربران اجازه دهد تا برنامه های آموزشی را استقرار، پیگیری و مدیریت کنند. با این حال، این می تواند بسته به نیازهای فردی شرکت، اهداف، استراتژی آموزشی، و نتایجی که می خواهند سامانه مدیریت آموزش به دست آورد، متفاوت باشد.

به طور معمول، شرکت ها از آن برای آپلود مطالب آموزشی در پلتفرم و در دسترس قرار دادن آن برای کاربران راه دور استفاده می کنند. به این ترتیب، آنها نیازی به حضور فیزیکی برای استفاده از تمرین ندارند. این شبیه به یک سیلو بزرگ است که در آن می توانید اطلاعاتی را که می خواهید در دسترس دیگران قرار دهید ذخیره و ردیابی کنید. شما می توانید تصمیم بگیرید که چه کسی می تواند دسترسی داشته باشد. به طور کلی، افرادی که ثبت نام می کنند یا واجد شرایط آموزش هستند، یک شناسه ورود و یک رمز عبور برای استفاده از سامانه مدیریت آموزش ارائه می کنند.

آنچه این فناوری را بسیار راحت می کند این واقعیت است که کاربران می توانند از هر مکان و در هر زمان به سامانه مدیریت یادگیری دسترسی داشته باشند. از سوی دیگر، برخی از سیستم های مدیریت یادگیری وجود دارند که نیاز به نصب نرم افزار بر روی کامپیوتر همه کاربران دارند. اینها سامانه مدیریت آموزش خود میزبان نامیده می شوند. در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت.

چه کسی از سامانه مدیریت آموزش استفاده می کند

پلتفرم های LMS فقط به یک صنعت یا نوع مشتری محدود نمی شوند. آنها در سراسر جهان برای انواع مختلف یادگیری شرکتی و دانشگاهی استفاده می شوند. صرف نظر از گزینه استقرار که اعمال می کند، یک سامانه مدیریت آموزش توسط دو نوع نقش کاربر استفاده می شود.

فراگیران آموزش

هرکسی که در حال دریافت آموزش یا آموزش الکترونیکی باشد به عنوان یادگیرنده طبقه بندی می شود. آنها از این نرم افزار برای دسترسی به مطالب دوره، بارگذاری تکالیف، ارزیابی و پیگیری پیشرفت خود در آموزش استفاده می کنند.

مدیران / مربیان / معلمان آموزشی

در طرف دیگر آموزش الکترونیکی مدیرانی وجود دارند. آنها مسئول ایجاد، آپلود و مدیریت مطالب دوره، ارزیابی، ردیابی عملکرد کارآموزان و تخصیص برنامه های یادگیری به گروه های خاص یادگیرنده هستند.

چه کسی از سامانه مدیریت آموزش استفاده می کند

ویژگی های LMS

همانطور که قبلا ذکر شد، بازار LMS قطعا در چند سال گذشته گسترش یافته است. صدها فروشنده وجود دارند که پلتفرم های LMS متفاوتی را ارائه می دهند، به این معنی که می توانید مواردی را با ویژگی های منحصر به فرد پیدا کنید.

با این حال، چند مؤلفه وجود دارد که اکثر سیستم های LMS آموزشی به اشتراک می گذارند. این شامل:

 • دسترسی چند کاناله، که در آن کاربران می توانند از هر دستگاهی به مطالب موجود دسترسی داشته باشند.
 • مدیریت دوره جزء اصلی یک LMS است که به مدیران اجازه می دهد مطالب دوره را ایجاد و آپلود کنند.
 • مدیریت اسناد به یادگیرندگان و مدیران امکان آپلود، دانلود و ایجاد اسناد را می دهد.
 • ویژگی‌های زمان‌بندی به کاربران اجازه می‌دهد برنامه‌های آموزشی، تاریخ‌های آزمون و غیره را ایجاد کنند و به‌روز باشند.
 • ویژگی های ردیابی ردیابی پیشرفت را آسان می کند. کاربران می توانند نمرات آزمون، بازخورد و گزارش های عملکرد کلی را آپلود یا بررسی کنند.
 • ابزارهای ارزیابی آموزش الکترونیکی از روش‌های مختلفی پشتیبانی می‌کنند که به مدیران اجازه می‌دهد تکالیف و تست‌های یادگیرنده را ارزیابی کنند و در عین حال گزارش‌های کلی تولید کنند.
 • ویژگی های گیمیفیکیشن به شکل eBadge ها، امتیازها و تابلوهای امتیازات به طور فعال کاربران را درگیر می کند و درست مانند پاداش ها به آنها انگیزه می دهد.

پشتیبانی انطباق به توانایی سامانه آموزشی برای به اشتراک گذاری اطلاعات از طریق انطباق با سایر نرم افزارهای آموزش الکترونیکی اشاره دارد. به دنبال پلتفرم هایی باشید که از استانداردهای آموزش الکترونیکی مانند SCORM و Tin Can API پشتیبانی می کنند.

ابزارهای اجتماعی مانند اعلان‌ها، تابلوهای پیام و پورتال‌های گفتگو به یادگیرندگان و مدیران اجازه می‌دهند تا دانش خود را با دیگر فراگیران به اشتراک بگذارند. آنها همچنین برای برقراری ارتباط راحت هستند. White Labeling به مدیران این امکان را می‌دهد تا پلتفرم را شخصی‌سازی کنند و محتوایی ایجاد کنند که با برند شرکت هماهنگ باشد. علاوه بر اینها، ویژگی های دیگری نیز وجود دارد که باید در پلتفرم LMS به دنبال آنها باشید:

طراحی تعاملی

یک پلتفرم کارآمد LMS باید سازگار با چند پلتفرم باشد. این به کاربران امکان می دهد از هر دستگاهی به مطالب دوره دسترسی داشته باشند. این بدان معناست که چه از تلفن هوشمند، لپ تاپ، تبلت یا دسکتاپ استفاده می کنید، باید بتوانید به راحتی به همه ابزارها دسترسی داشته باشید.

داشتن طراحی واکنش گرا به این معنی است که پلت فرم به طور خودکار خود را با توجه به دستگاهی که از آن به آن دسترسی دارید تنظیم می کند. به عنوان مثال، اگر LMS را روی تلفن خود باز کنید، صفحه نمایش را کوچک می کند تا اندازه صفحه نمایش تلفن را در خود جای دهد.

کاربرپسند بودن سامانه

یادگیری نحوه استفاده از LMS می تواند برای برخی از افراد منحنی یادگیری داشته باشد. استفاده از پلتفرمی که نیاز به آموزش اضافی دارد، فایده ای ندارد.

یک سیستم مدیریت یادگیری چگونه کار می کند؟

در حالی که تصمیم به سرمایه گذاری در یک سیستم مدیریت آموزش برای سازمان خود می گیرید، درک نحوه عملکرد آن برای تصمیم گیری صحیح خرید ضروری است. در اینجا چند روش مختلف وجود دارد که از طریق آنها LMS می تواند آموزش را برای سازمان شما ساده کند.

دوره های متنوعی از جمله یک برنامه آموزشی مقدماتی برای استخدام های جدید خود، آموزش رهبری برای مدیران خود، آموزش مدیریت ارتباط با مشتری برای تیم پشتیبانی خود و موارد دیگر را تنها در چند مرحله ایجاد کنید. مطالب آموزش الکترونیکی مربوطه را آپلود کنید و به کارمندان اجازه دهید سبک یادگیری مناسب خود را انتخاب کنند.

 1. انجام تکالیف و آزمون‌ها به عنوان بخشی از دوره‌ها برای کمک به کارمندان برای استفاده عملی از آموخته‌هایشان و درک بهتر از جنبه‌هایی از آموزش که کارکنان بر چه جنبه‌هایی تسلط دارند و چه جنبه‌هایی نیاز به آموزش و توجه بیشتری دارند. بسته به سیاست های آموزشی سازمان شما، آزمون ها می توانند آنلاین یا آفلاین باشند.
 2. برنامه های یادگیری را توسعه دهید تا کارکنان ایده روشنی در مورد مهارت های مختلفی که باید برای دستیابی به اهداف یادگیری خود توسعه دهند و در نقش خود به سطح بعدی برسند، داشته باشند. سطوح مختلف ایجاد کنید، دوره های مرتبط را به هر یک از سطوح اضافه کنید و نتیجه مورد انتظار را تعریف کنید.
 3. آموزش را برای کارکنان خود ساده و منعطف کنید تا نیازهای آموزشی متنوع کارکنان مختلف برآورده شود و آنها بتوانند علاقه به یادگیری را ایجاد کنند. از چندین سبک یادگیری پشتیبانی کنید، به کارمندان کمک کنید در حال حرکت یاد بگیرند، مطالب آموزشی در قالب‌های مختلف داشته باشند، یادگیری مجازی را تسهیل کنید و با یک LMS بدون دردسر.
 4. تمام معیارهای آموزشی ضروری، از جمله رتبه‌بندی دوره‌ها، رتبه‌بندی‌های سرپرست دوره، اطلاعات نمرات و موارد مشابه را دنبال کنید تا بدانید چه چیزی در برنامه‌های آموزشی شما کار می‌کند و چه چیزی کار نمی‌کند و آیا برنامه آموزشی به نتایج مورد نظر خود می‌رسد یا خیر.
 5. درباره نحوه کار یک LMS و اینکه چگونه می تواند آموزش را در Hive دانش منابع انسانی ما ساده کند، بیشتر بیاموزید.

اجزای اصلی یک LMS چیست؟

در اینجا پنج جزء ضروری یک LMS وجود دارد که برای موفقیت ابتکارات آموزشی شما در بین کارمندان ضروری است.

 1. رابط کاربری آسان: LMSی که انتخاب می‌کنید باید به تیم فناوری اطلاعات شما اجازه دهد تا بدون زحمت آن را اجرا کنند، به مدیران آموزشی اجازه دهد دوره‌ها را به‌طور یکپارچه ایجاد کنند، به مدیران کمک کند پیشرفت را به‌آسانی پیگیری کنند، و کارمندان را قادر به گذراندن دوره‌ها به طور مداوم کند.
 2. غنی از ویژگی های ضروری: باید تمام ویژگی های ذکر شده در بخش بالا را داشته باشد تا هر جنبه ای از آموزش را خودکار کند و تجربه یادگیری جذابی را برای کارمندان فراهم کند.
 3. ادغام: باید به طور یکپارچه با سایر ابزارهای شخص ثالث از جمله سیستم مدیریت عملکرد، سیستم ویدئو کنفرانس و موارد دیگر ادغام شود تا کار مضاعف را کاهش دهد.
 4. قابلیت‌های موبایل اول: باید اول موبایل باشد و تمام ویژگی‌های ضروری موجود در برنامه موبایل را نیز داشته باشد.
 5. گزارش دهی: باید با گزارش های متنوعی همراه باشد که به شما کمک می کند تا از تمام اطلاعات مربوط به دوره، از جمله پیشرفت دوره، درصد تکمیل دوره، رتبه بندی ها و مواردی از این دست مطلع شوید.

مزایای سیستم مدیریت آموزش چیست؟

استفاده از LMS برای اجرای برنامه‌های آموزشی می‌تواند هم برای یادگیرندگان و هم برای مدیران آموزشی از طرق مختلف بسیار مفید باشد. در اینجا برخی از مزایای کلیدی LMS برای سازمان شما آورده شده است:

با پشتیبانی از تنظیمات دوره های مختلف که می توان از آنها برای ایجاد چندین دوره، تعریف مجوزها، پشتیبانی از سبک های مختلف یادگیری و موارد دیگر استفاده کرد، روند اجرای برنامه های آموزشی خسته کننده تر می شود.

به ادمین های آموزشی کمک می کند تا منابع آموزشی را در قالب های مختلف قرار دهند که زبان آموزان می توانند به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند و از هر کجا و در هر زمان آن را دانلود کنند.

به مدیران آموزش در مورد نحوه پیشرفت دوره های مختلف، کسانی که در دوره ثبت نام کرده اند، چه کسانی در آزمون ها شرکت کرده اند، چه کسانی تکالیف خود را ارسال کرده اند و چنین بینش های مفیدی شفافیت ارائه می دهد.

با کمک به کارمندان در ارائه بازخورد، همکاری با سایر فراگیران و حمایت از یادگیری تلفن همراه، یک تجربه یادگیری جذاب را به کارمندان ارائه می دهد.

گزارش‌های عملی را برای ارتقای برنامه‌های آموزشی ارائه می‌دهد و به مدیران این امکان را می‌دهد تا به راحتی رتبه‌بندی و مطالب دوره را برای بهبود مستمر پیگیری کنند.

تلگرام واتساپ ایتا
مطالب مشابه


شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!