نویسنده
توسط:admin  |
تاریخ
۹۵/۰۴/۱۵   |
بازدید
11,083 بازدید

در اين نرم افزار به طریق ابتکاری گوشه ها و قطعه های همه دستگاه ها و آواز های سنتی ایرانی جداگانه جمع آوری شده است.

آموزش کامل موسیقی سنتی ایرانی

**همه صوت های این نرم افزار آفلاین است و نیازی به صرف زمان برای دانلود صوت ها نیست.

**تمامی صوت های اپلیکیشن با فرمت mp3 و با بهترین کیفیت ممکن گذاشته شده است.
**موسیقی سنتی ایران شامل ۷ دستگاه(نغمه) و ۵ آواز است.هر نغمه و آواز موسیقی ایرانی، از گوشه (قطعه)های موسیقی سنتی درست شده ‌است و متداولا بدین طریق است که از درآمد آواز آغاز می‌کنند، به قطعه اوج یا مخالف نغمه در وسط اجرا کار می‌رسند.

معرفی دستگاه ها و آوازهای موسیقی سنتی ایرانی:

آموزش آواز سنتی ایرانی

 

آموزش دستگاه شور

در بین آوازهای ایرانی دستگاه شور از همه شایع و وسیع تر است. زیرا هر یک از دستگاه‌ها، دارای یک تعداد آوازها ولحن های فرعی‌ است ولی دستگاه شور غیر از آوازهای فرعی دارای الحاقاتی است که هر یک به تنهایی مستقل اند. آوازهای مستقلی که جزء شور محسوب می‌شود و هر یک استقلال دارد از این قرار است: ابوعطا، بیات ترک، افشاری، بیات کرد و دشتی

اکثر آوازهایی که خواننده آماتور ایرانی می‌خواند و اکثر آوازهای محلی از نواحی متفاوت ایران در یکی از قطعه های آن جای گرفته است، به این دلیل این دستگاه را مادر موسیقی ایرانی هم نامیده اند.

آموزش دستگاه سه‌گاه

این دستگاه کمابیش در تمامی نواحی اسلامی رایج است. این دستگاه عمدتا جهت ابراز اندوه و دلگرفتگی که به امیدواری گرایش دارد شایسته است. دستگاه سه گاه بسیار حزن انگیز و اندوهناک است. آوازی است که از مناجات دلدادگان فاصله کشیده و از درماندگی بیچارگان صحبت می‌کند.

آموزش دستگاه چهارگاه

این دستگاه، از دیدگاه دانش موسیقی یکی از برجسته ترین دستگاه های ایرانی است. ارتفاع آن مثل دستگاه شور و همایون، پایین رونده و مثل ارتفع ماهور و اصفهان بالارونده است، چرا که در دو طریق دریافت شده است.

آموزش دستگاه همایون

این دستگاه به نسبت اسم خود، حالتی پادشاهانه، خسروانه، ملوکانه و متین دارد، ولی با این طریق موضوع اجرای تعدادی از سرودها و نغمه های رایج در نواحی گسترده ایران است. ونیز از گوشه های این دستگاه در موسیقی سنتی ورزش زورخانه ای استفاده می‌شود.

 

آموزش دستگاه ماهور

دستگاه ماهور یکی از شایع و وسیع ترین دستگاه‌های موسیقی سنتی ایرانی است و در گوشه های مختلف پنجاه گوشه دارد و به دلیل وضع وبعد روانی که دارد بیشتر به شکل موسیقی نشاط انگیز در مراسم و مهمانی ها سروده می‌شود.

آموزش دستگاه نوا

دستگاه نوا را آوازی در مرز میانه که آهنگی آرام،میانه و معتدل نه خیلی نشاط انگیز و نه خیلی غم انگیز دارد، می‌شناسند. نوا یکی از معدود دستگاه‌هایی است که به طور کمی توسط استادان موسیقی سنتی ایرانی سروده می‌شود و خوانندگان جوان بیشتر به طرف شور و ضمایم آن (به علت آسانی و ملایم تر بودن) گرایش دارند.

آموزش دستگاه راست ‌پنج‌گاه

دستگاه راست‌پنج‌گاه را می‌ شود یکی از دستگاه‌های بسیار دیرینه و کهنه به حساب آورد. این دستگاه مانند ماهور است و بایستی گوش موسیقی دان بسیار حساس و مأنوس به این دستگاه باشد.

آموزش آواز سنتی ایرانی

آواز بخشی از دستگاه موردبحث است که می‌ شود آنرا دستگاه فرعی به حساب آورد. آواز از نظر فاصله و ارتفاع با دستگاه مورد بحث برابر بوده و می‌تواند ناظر و یاتوقف مختلفی داشته باشد.آوازهای وابسته به دستگاه موسیقی سنتی ایرانی پنج تا هستند و شامل:

آواز ابوعطا، وابسته به دستگاه شور (مرتبه دوم)

آواز بیات ترک (بیات زند)، وابسته به دستگاه شور، (مرتبه سوم)

آواز افشاری، وابسته به دستگاه شور، (مرتبه چهارم)

آواز دشتی، وابسته به دستگاه شور، (مرتبه پنجم)

آواز بیات اصفهان، وابسته به دستگاه همایون، (مرتبه چهارم)

دانلود نسخه رایگان برنامه: برای دانلود اینجا کلیک کنید.

2000 تومان – خرید نسخه کامل
نرم افزار آموزش موسیقی سنتی ایرانی
۴٫۳۱ (۸۶٫۲۵%) ۱۶ votes

facebook googleplus twitter linkedin
مطالب مرتبط

  1. amin گفت:

    با سلام ممنون از فایل های اموزشی که در اختیار دوست داران موسیقی اصیل ایرانی قرار میدهید .خواهشمندم راههای چهچه زدن از حنجره را اموزش دهید پیش استاد مراجعه کردم میگه باید به مرور زمان یاد بگیری .

  2. محمد گفت:

    سلام لطفا لینک دانلود را از طریق تلگرام ارسال فرمایید ممنونم.


شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!


در جریان همه آموزش ها قرار بگیرید
با عضویت در خبرنامه جدیدترین مطالب آموزشی را در ایمیل خود داشته باشید.

  • کاربران حاضر: 5
  • بازدید امروز: 6,891
  • بازدید دیروز: 9,762
  • بازدید هفته: 73,583